OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rád by som sa dočkal doby, keď slovenské verejnoprávne médiá budú mať taký kredit ako BBC, alebo aspoň osobnosti formátu Johna Peela. Po smrti legendárneho moderátora sa na trhu objavilo zopár nahrávok s „Peel Sessions“ (dokonca ANAAL NATHRAKH nimi ozdobili reedície svojich starších diel). Napriek tomu ma prekvapilo, že som na typickom bielom CD s logom BBC objavil meno PJ HARVEY. „Na Johnovom názore mi záležalo. Viac, než by som bola ochotná pripustiť. […] Každú Peel Session, ktorú som odohrala, som odohrala kvôli NEMU.“, zveruje sa Polly Jean Harvey v booklete. „Je to spôsob, ako ešte raz povedať „ďakujem“.“, dodáva a ja sa sám seba pýtam, o kom je táto nahrávka viac. Či o sympatickom šedivom pánovi, alebo o mladučkom dievčati, na ktoré sa na fotografiách zdobiacich obal disku usmieva.
Skladby na „The Peel Sessions 1991 – 2004“ pochádzajú zo štyroch vydaní programu v rozpätí deviatich rokov, doplnených skladbou z posmrtného vydania relácie v roku 2004. Napriek tomu, ako sa zmenila tvorba PJ HARVEY – od postpunkovej rozorvatosti cez zvukové peklo a afekt snáď najznámejšieho albumu „To Bring You My Love“, sladký duet s Nickom Cave, avantgardne bluesovú kolaboráciu z Johnom Parishom až po dnešné, uhladenejšie alternatívne nahrávky – záznamy na „The Peel Sessions“ znejú vlastne úplne rovnako. Odhaľujú dreň piesní, typický skladateľský rukopis PJ HARVEY, zboostrovanú, no čitateľnú gitaru bublajúcu pod nezameniteľným hlasom. Minimálne upravovaný živý záznam sa neopiera o žiadne z veľkých hitov Polly Jean, sympaticky rezignuje na komerčne lákavejšiu podobu reprezentatívnej best-ofky. Značka Peel Sessions však pôsobí posvätne, ako šanca a nie ako priestor na exhibíciu – a vlastne aj PJ HARVEY samotná na úspech vždy zvysoka kašľala. Podobný model bez snahy za každú cenu niečo ostentatívne ukazovať zvolila NIRVANA na nezabudnuteľnom koncerte pre MTV Unplugged – aj PJ HARVEY svoje menej známe skladby doplnila coververziami skladieb bluesového basistu Willieho Dixona a Rainera Ptaceka.
Vrcholmi kompilácie sú intenzívna „This Was My Veil“, akustická skladba z albumu „Dance Hall At Louise Point“, natočeného so spomínaným Johnom Parishom a „Beautiful Feeling“, natočená na inštrumentálne košatejšej „session“ v roku 2000.
Vrátim sa však na začiatok: ťažko toto CD vnímať ako bežnú výberovku. Na čistý, čiernobiely disk sa nezmestila ani nota kalkulu: nie je to vyčačkané poďakovanie obchodnému partnerovi, ale trochu kostrbaté, neupravené vyjadrenie úprimného rešpektu. Jednoduché „thank you“ pre jedného z najvýznamnejších hudobných novinárov vôbec od jednej z najtalentovanejších pesničkáriek súčasnosti.
Jednoduché „thank you“ pre jedného z najvýznamnejších hudobných novinárov vôbec od jednej z najtalentovanejších pesničkáriek súčasnosti.
7,5 / 10
1. Oh My Lover
2. Victory
3. Sheela-Na-Gig
4. Water
5. Naked Cousin
6. Wang Dang Doodle
7. Losing Ground
8. Snake
9. That Was My Veil
10. This Wicked Tongue
11. Beautiful Feeling
12. You Come Through
Let England Shake (2011)
White Chalk (2007)
The Peel Sessions 1991 - 2004 (2006)
Uh Huh Her (2004)
Stories From The City, Stories From The Sea (2000)
Is This Desire? (1998)
To Bring You My Love (1995)
Rid Of Me (1993)
Dry (1992)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Universal Island Records / BBC
Stopáž: 41:55
"The Peel Sessions" sú pre všetkých, ktorí "Uh Huh Her" považovali za skvelý zvukový nápad, zároveň však boli sklamaní skladbami samotnými. Bezprostrednosť, uvoľnenosť, čaro okamihu, úprimnosť okresaná až na samotné jadro výnimočnej osobnosti Polly Jean, čo si naplno vychutnáte v solitérnej "Beautiful Feeling" bez nadprítomného hlasu Thoma Yorkea z originálu.
Čistá esencia pesničkárstva, nenapodobiteľná "storyteller", básne o tom najživotnejšom zo života, vyrozprávané intímnym aj živelným dialógom medzi gitarou a hlasom. Akoby povedali jej krajania, tento album je "history in the making".
standard pj, tedy velmi dobré album. potěší neučesanost (i když ani poslední řadovky, ať už jsou sebe líp producentsky vypucované, zrovna velkou "učesaností "netrpí :)
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.